GPSA Locations

GPSA Office
P.O. Box 413
Pueblo, CO 81002

GPSA Room
Massari Arena
Colo State Univ.- Pueblo
Pueblo, CO 81007

Hall of Fame Wall
Thatcher Building (Main Floor)
5th and Main
Pueblo, CO 81003

Top Panel
Sunday, 20 August 2017

GPSA Meetings

Below is a list of remaining meetings dates for the GPSA during the 2017 calendar year. All meeting held on the third Monday from Jan. to May and Aug. through Nov. in the GPSA at Massari Arena. Dates are subject to change if necessary.

 Aug. 21  Sept 18  Oct 16 Nov. 20 

GPSA Banquet

What:   Annual  Hall of Fame Induction Ceremony
When:  Wednesday, November 15, 2017 (7 p.m.)
Where: Fortino Ballroom, Pueblo Community College

Application Deadline

The deadline for nominations each year is Aug. 1.  Go to the Application Tab above to download and fill out an application today.

A+ R A-

Brian Macartney Award

The GPSA began giving this award in 1977 and the name was changed in 1998 to the Brian Macartney Award. Brian was one of the founders of the GPSA and was an excellent worker and supporter to the GPSA until his death. The high school award became the Brian Macartney Award upon Brian's death January 23, 1998. Each high school in Pueblo County is encouraged to pick their best athlete, one boy and one girl, and submit their name and record to the GPSA. The GPSA votes and one boy and one girl are picked as the outstanding athletes in Pueblo County for the current year and receives the Brian Macartney Outstanding Athlete Award.

 

Year: 2017
Female Winner, School:
Male Winner, School:

Year: 2016
Female Winner, School: Jailen Minnich, East
Male Winner, School: Samuel Bruno DeRose, East

Year: 2015
Female Winner, School: Cheyenne Talmadge, East
Male Winner, School: Kevin Ribarich, East

Year: 2014
Female Winner, School: Kelsey Laughlin, East
Male Winner, School: Keenan Willits, Pueblo County

Year: 2013
Female Winner, School: Taylor Leyva, Pueblo West
Male Winner, School: Alec Williard, South

Year: 2012
Female Winner, School: Morgan Patterson, South
Male Winner, School: Corey Laughlin, East

Year: 2011
Female Winner, School: Sarah Pigg, Rye
Female Winner, School: Alexa Synder, East
Male Winner, School: Mike Cernoia, Pueblo West

Year: 2010
Female Winner, School: Megan Tapia, South
Male Winner, School: Mitch Secora, East

Year: 2009
Female Winner, School: Sarah Housman, South
Male Winner, School: Marshall Stout, Pueblo County

Year: 2008
Female Winner, School: Kati Eickelman, East
Male Winner, School: Tony Chavarria, Pueblo West

Year: 2007
Female Winner, School: Shay Miles, Central
Male Winner, School: Bobby Aragon, Central

Year: 2006
Female Winner, School: Christi Zinanti, Pueblo West
Male Winner, School: Brandon Smith, Central

Year: 2004
Female Winner, School: Sarah Eickelman, East
Male Winner, School: Kory Sperry, Pueblo County

Year: 2003
Female Winner, School: Lauren Dunsmoor, Pueblo West
Male Winner, School: John Grando, South

Year: 2002
Female Winner, School: Jenna Bimbi, Centennial
Male Winner, School: Zach Brockman, South
Male Winner, School: Travis Wothler, Centennial

Year: 2001
Female Winner, School: Jennifer Marich, South
Male Winner, School: Bobby Solano, Central

Year: 2000
Female Winner, School: Micaela Morenz, South
Male Winner, School: Blake Ottersberg, South

Year: 1999
Female Winner, School: Sarah Vigil, East
Male Winner, School: Matt Garcia, South

Year: 1998
Female Winner, School: Jenny Fielder, Rye
Female Winner, School: Kari Gonzales, South
Female Winner, School: Sandy Sopko, Pueblo County
Male Winner, School: Mike Van Manen, Centennial

Year: 1997
Female Winner, School: Niki Toussaint, Pueblo County
Male Winner, School: Marvin Brown, Central

Year: 1996
Female Winner, School: Jessica Flores, Central
Female Winner, School: Sara Garcia, Centennial
Female Winner, School: Stephanie Hawkins, East
Female Winner, School: Shannon Poteet, Pueblo County
Male Winner, School: Casey Cortese, Central
Male Winner, School: John Haynes, East
Male Winner, School: John Pappas, Centennial
Male Winner, School: Tucker Roberts, Pueblo County
Male Winner, School: Craig Swift, Rye

Year: 1995
Female Winner, School: Timmie-Jo Miller, South
Male Winner, School: Clint Brown, Pueblo County

Year: 1994
Female Winner, School: Tia Morenz, South
Male Winner, School: Christopher Borton, Sout

Year: 1993
Female Winner, School: Darla Spillman, South
Male Winner, School: Anthony Ribaudo,Rye

Year: 1992
Female Winner, School: DeeDee Dominguez, South
Male Winner, School: Brian Kasic, Central

Year: 1991
Female Winner, School: Heidi Halus, South
Male Winner, School: Darius Williams, Central

Year: 1990
Female Winner, School: Beth Thiebaut, South
Male Winner, School: Jerome Howes, Pueblo County

Year: 1989
Female Winner, School: Jennifer Alvarado, Rye
Female Winner, School: Stacy Madrid, Centennial
Male Winner, School: Rory Brown, Pueblo County
Male Winner, School: Jason Weaver, East
Male Winner, School: Thomas Williams, Centennial

Year: 1988
Female Winner, School: Kathleen Hancock, Centennial
Female Winner, School: Amy Kobylinkski, East
Male Winner, School: Jack Drury, Pueblo County
Male Winner, School: Ngalu Kelemeni, Centennial

Year: 1987
Female Winner, School: Jennifer Chambers, Centennial
Male Winner, School: Mark Rodriquez, South

Year: 1986
Female Winner, School: Karen Borgstead, Centennial
Female Winner, School: Shelle Borton, South
Male Winner, School: Chris Haering, South

Year:1985
Female Winner, School: Nancy Connor, Pueblo County
Female Winner, School: Mary Mutz, Centennial
Male Winner, School: Jeff Bonacquista, South
Male Winner, School: Charles Puga III, Central

Year: 1984
Female Winner, School: Linda Lehrmeier, Centennial
Female Winner, School: Sarah Munoz, Central
Male Winner, School: Ron Downs, Pueblo County

Year: 1983
Female Winner, School: Kimberly Jones, South
Male Winner, School: John Parlapiano, South

Year: 1982
Female Winner, School: Tracy Lown, Central
Male Winner, School: Robert Jansen, South

Year: 1981
Female Winner, School: Tawnya Muhic, Pueblo County
Male Winner, School: John C. Brennan, South
Male Winner, School: Jim Hruby, Centennial

Year: 1980
Female Winner, School: Jessica Dover, Rye
Male Winner, School: Jerry Kersey, Rye

Year: 1979
Female Winner, School: Dana Derichsweiler, East
Female Winner, School: Sharla Dix, South
Male Winner, School: Mark DeRose, East
Male Winner, School: Ed Reinert, South

Year: 1978
Female Winner, School: Tawnya Gilliland, South
Male Winner, School: Raymond "Eddie" Lewis, Central

Year: 1977
Female Winner, School: Freda Hancock, Centennial
Male Winner, School: David Netherton, East

Brian Macartney Award

6
Athletes from same school win
Jailen Minnich, Samuenl B. DeRose 
East H.S. (2016)
Cheyenne Talmadge, Kevin Ribarich 
East H.S. (2015)
Shay Miles, Bobby Aragon
Central H.S. (2007)
Miceala Morenz, Blake Ottersburg
South H.S. (2000)
Kimberly Jones, John Parlapiano
South H.S. (1983)
Jessica Dover, Jerry Kersey
Rye H.S. (1980)

 

5
Pueblo West H.S.
3 girls/2 boys
Taylor Leyba (2013)
Mike Cernoia (2011)
Tony Chavarria (2007)
Christie Zinanti (2006)
Lauren Dunsmoor (2003)

 

7
Rye H.S.
4 girls/3 boys
Sarah Pigg (2011)
Jenny Fielder (1988)
Craig Swift (1996)
Anthony Ribaudo, Jr. (1993)
Jennifer Alvarado (1989)
Jessica Dover (1980)
Jerry Kersey (1980)

 

14
Central H.S.
10 boys/4 girls
Bobby Aragon (2007)
Shay Miles (2007)
Brandon Smith (2006)
Chaz Miles (2005)
Bobby Solano (2001)
Marvin Brown (1997)
Casey Cortese (1996)
Jessica Flores (1996)
Brian Kasic (1992)
Darius Williams (1991)
Charles Puga III (1985)
Sarah Munoz (1984)
Tracy Lown (1982)
Raymond "Eddie" Lewis (1978)

Pueblo County H.S.
9 boys/5 girls
Keenan Willits (2014)
Marshall Stout (2009)
Kory Sperry (2004
Sandy Sopko (1998)
Niki Toussaint (1997)
Tucker Roberts (1996)
Shannon Poteet (1996)
Clint Brown (1995)
Jerome Howes (1990)
Rory Brown (1989)
Jack Drury (1988)
nancy Conner (1985)
Ron Down (1984)
Tawnya Muhic (1981)

 

15
Centennial H.S.
9 girls/6 boys
Jenna Bimbi (2002)
Travis Wolther (2002)
Mike Van Manen (1998)
John Pappas (1996)
Sara Garcia (1996)
Thomas Williams (1989)
Stacy Madrid (1989)
Ngalu Kelemeni (1988)
Kathleen Hancock (1988)
Jennifer Chambers (1987)
Karen Borgstead (1986)
Mary Mutz (1985)
Linda Lehrmeier (1984)
Jim Hrurby (1981)
Freda Hancock (1977)

 

19
East H.S.
11 girls/8 boys
Jailen Minnich (2016)
Samuel Bruno DeRose (2016)
Cheyenne Talmadge (2014)
Kevin Ribarich (2015)
Kelsey Laughlin (2014)
Corey Laughlin (2012)
Alexa Synder (2011)
Mitch Secora (2010)
Kati Eickelman (2008)
Amanda Martinez (2005)
Sarah Eickelman (2004)
Sarah Vigil (1999)
John Haynes (1996)
Stephanie Hawkins (1996)
Jason Weaver (1989)
Amy Kobylinski (1988)
Mark DeRose (1979)
Dana Derichsweiler (1979)
David Netherton (1977)

 

30
South H.S.
16 girls/14 boys
Alec Willard (2013)
Megan Patterson (2012)
Megan Tapia (2010)
Sarah Housman (2009)
John Grando (2003)
Zach Brockman (2002)
Jennifer Marich (2001)
Micalea Morenz (2000)
Blake Ottersberg (2000)
Matt Garcia (1999)
Kari Gonzales (1998)
Timmie-Jo Miller (1995)
Tia Morenz (1994)
Christopher Borton (1994)
Darla Spillman (1993)
DeeDee Dominguez (1992)
Heidi Halus (1991)
Beth Thiebaut (1990)
Mark Rodriquez (1987)
Shelley Borton (1986)
Chris Haering (1986)
Jeff Bonacquista (1985)
Kimberly Jones (1983)
John Parlapiano (1983)
Robert Jansen (1982)
John C. Brennan (1981)
Sharla Dix (1979)
Ed Reinert (1979)
Tawnya Gilliland (1978)


 110
Total H.S. Inductees to date

Copyright © 2017 Pueblo Greater Sports Association. All Rights Reserved.
Design and content setup by Barker's Web Design Services